18 czerwca

23.06. - Noc Kupały

Czy słyszałeś o Nocy Kupały?
Noc Kupały, sobótka, noc świętojańska
 – to niezwykła, najkrótsza noc w roku.
 Przesilenie słoneczne w dawnych czasach miało wymiar mistyczny. 
W mitologiach świata obrazuje zwycięstwo jasności nad ciemnością, dobra nad złem.
Noc Świętojańska kojarzy nam się dziś z puszczaniem wianków na wodzie, poszukiwaniem kwiatu paproci, śpiewami i tańcem wokół ogniska. 
Jak wyglądały te pradawne zwyczaje i jakie przesłanie niosły?
  • puszczanie wianków na wodzie – misternie splecione kwiaty w połączeniu z niewielką świeczką lub łuczywem wytwarzały naprawdę magiczny klimat. Puszczony przez pannę wianek miał jej przynieść powodzenie i miłość. Według pradawnej wróżby pierwszy mężczyzna, który wyłowił z wody wianek miał zostać jej mężem.
  • kwiat paproci – na temat tego zwyczaju powstały nawet legendy. Znalezienie tego rzadkiego okazu miało przynieść bogactwo. Ten wyjątkowy kwiat obdarzał siłą, mądrością i pomyślność. Podczas leśnych spacerów zbierano także inne zioła, które miały za zadanie zapewnić ochronę przed chorobami i przepędzić złe moce. Następnie umieszczano je w różnych miejscach domu lub wykorzystywano w ziołolecznictwie.
  • skok przez ognisko – ta ryzykowna próba to prawdziwy rytuał dla najbardziej odważnych. Mężczyźni skakali przez ognisko, aby zyskać powodzenie i zapewnić szczęście sobie i swoim najbliższym. Miało to na celu również zaimponowanie dziewczętom biorącym udział we wspólnej zabawie.
Polecamy wspólną zabawę: 
zerwij na łące kwiaty i razem z mamą lub babcią upleć świętojański wianek:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Szpitalna Bajkoteka , Blogger